Od 600 preduzeća čije su akcije uvrštene na Banjalučku berzu, do sada je samo njih šest isplatilo ili donijelo odluku da akcionarima isplati dividendu za prošlu godinu. U 2010. godini najveću dividendu u iznosu od 50 miliona maraka isplatiće "Telekom Srpske". Osim "Telekoma", dividendu su isplatili i NLB Razvojna banka Banjaluka u iznosu od 3.577.602 marke, te "TGT" a. d. Laktaši u iznosu od 407.434 marke. Dividendu je isplatila i "Medikart zdravstvena ustanova" a. d. Banjaluka u iznosu od 94.365 maraka, dok će "Jahorina osiguranje" a. d. Pale isplatiti dividendu u iznosu od 200.000 maraka. Nova banka a. d. Banjaluka dividendu će isplatiti kroz emisiju akcija u ukupnoj vrijednosti od 9.852.762 marke. Od 600 preduzeća čije su akcije uvrštene na Banjalučku berzu, manje od polovine, njih 280, ostvarilo je profit. Prema podacima Berze, profit veći od 100 hiljada maraka ostvarilo je 60 preduzeća. Za akcionare veoma je značajno da li preduzeće isplaćuje dividendu, jer na taj način imaju direktnu korist od ostvarenog profita preduzeća. Veoma je važno i to da li preduzeća ostvaruju dobit ili ne.
Od 600 preduzeća čije su akcije uvrštene na Banjalučku berzu, do sada je samo njih šest isplatilo ili donijelo odluku da akcionarima isplati dividendu za prošlu godinu.
Prema informacijama sa Banjalučke berze, u 2010. godini najveću dividendu u iznosu od 50 miliona maraka isplatiće "Telekom Srpske". Osim "Telekoma", dividendu su isplatili i NLB Razvojna banka Banjaluka u iznosu od 3.577.602 marke, te "TGT" a. d. Laktaši u iznosu od 407.434 marke.
Dividendu je isplatila i "Medikart zdravstvena ustanova" a. d. Banjaluka u iznosu od 94.365 maraka, dok će "Jahorina osiguranje" a. d. Pale isplatiti dividendu u iznosu od 200.000 maraka. Nova banka a. d. Banjaluka dividendu će isplatiti kroz emisiju akcija u ukupnoj vrijednosti od 9.852.762 marke.
Od 600 preduzeća čije su akcije uvrštene na Banjalučku berzu, manje od polovine, njih 280, ostvarilo je profit. Prema podacima Berze, profit veći od 100 hiljada maraka ostvarilo je 60 preduzeća.
Pomoćnik direktora Banjalučke berze Darko Lakić rekao je da je za akcionare veoma značajno da li preduzeće isplaćuje dividendu, jer na taj način imaju direktnu korist od ostvarenog profita preduzeća. Dodaje da je veoma važno i to da li preduzeća ostvaruju dobit ili ne.
- Ako preduzeće ne ostvaruje dobit ili nema jasne projekcije kada će to biti, teško je očekivati da će postojati interes investitora da kupuju akcije te firme - kazao je Lakić.
Član Udruženja ekonomista RS "SWOT" Saša Stevanović rekao je da standardi korporativnog upravljanja predviđaju da preduzeće ima jasno definisanu dividendnu politiku.
- To je jedan od instrumenata za privlačenje investitora. Kada se radi o isplati dividende, situacija u zemljama u okruženju slična je kao i kod nas. U inostranstvu praksa je bitno drugačija, kod njih je isplata dividende normalna stvar - kazao je Stevanović.
Predsjednik Upravnog odbora Udruženja berzanskih posrednika RS Branko Kecman rekao je da kod nas preduzeća ni ranije nisu u značajnijem broju isplaćivala dividendu.
- To i jeste problem, jer preduzeća nisu vođena isključivim ciljem ostvarivanja dobiti i razvoja firme za potrebe akcionara. Kada preduzeća shvate da više ne mogu svoj razvoj da finansiraju kreditima, već da moraju tražiti ulagače, onda će biti važno koja firma svojim akcionarima isplaćuje dividendu, a koja ne - kazao je Kecman.
Vlasnici
Saša Stevanović je istakao da se kod nas još uvijek nije probudila svijest o potrebi vođenja dividendne politike.
- S obzirom na to da većina preduzeća kod nas ima većinskog vlasnika, prosječan ulagač treba da bude svjestan da većinski vlasnik može da odluči ono što njemu ide u prilog, a ne akcionarima. Iz tog razloga akcionari su izloženi riziku da nemaju direktne koristi od pozitivnog poslovanja preduzeća - kazao je Stevanović.